de charme van de knulligheid van toen

Natuurlijk ziet het er een beetje potsierlijk uit, rondrijden op zo’n oude solex, maar dat is nou net de charme ervan. De Heetense solexliefhebbers Michiel Scheper en Marc Hollegien weten daar alles van. Ze zijn bezig met het oprichten van een Heetense solexclub. De naam hebben ze al: De Wilde Havana’s. Op dit moment zijn de twee nog de enige leden, maar daar moet snel verandering in komen. Zaterdag 20 juni staat de eerste activiteit op het programma. Tijdens de Kermis Heeten organiseren de twee een solextocht.

Michiel en Marc willen twee tot drie keer per jaar een activiteit organiseren voor de leden van hun club. “Met deze eerste tocht willen we de mensen een beetje warm maken voor onze club. Van enkele mensen uit het dorp weten we al dat ze zelf ook een solexje in de schuur hebben staan. Van anderen hebben we gehoord dat ze van plan zijn om er snel eentje te kopen. We mikken voor onze club op mensen uit Heeten en omstreken, maar bij de solextocht kan iedereen met een solex meedoen.”

Marc en Michiel kennen elkaar al jaren. “Ik ben zelf al vijf jaar aan het prutsen met een oude solex”, vertelt Marc. “Ik had het er ooit eens met Michiel over en die bleek toen ook een solex te hebben. Zo zijn we op het idee gekomen voor een eigen solexclub.” Salland kent al enkele solexclubs. Soms zul je ze wel eens zien rijden. Allemaal een ouderwetse leren stofjas aan en gaan. “Het heeft gewoon iets”, stelt Marc. “Je hoeft er om te beginnen geen helm voor op. Je haalt tussen de 20 en 35 kilometer per uur. Het is eigenlijk een logge fiets met een motortje. De laatste tijd is een solextocht als onderdeel van een vrijgezellenfeest of een bedrijfsfeestje ook enorm populair. Iedereen die zo’n ding ziet, wil het uitproberen!”

En natuurlijk maakt de solex reacties los. “De mijne is net klaar”, vertelt Marc. “Ik heb er onlangs voor het eerst mee rond gereden. Ja, en natuurlijk zie je dan mensen die achterstevoren in de auto zitten. Je ziet het ze denken ‘daar gaat er weer één’. En oude mensen steken spontaan hun hand op. Want die solexjes kennen ze nog van vroeger.” En de naam van de club, de Wilde Havana’s, waar komt die vandaan? “Als je foto’s ziet van solexrijders van vroeger hebben ze vaak een dikke sigaar in de mond”, legt Marc uit. “We wilden een naam die terug zou slaan op vroegere tijden. Een kennis kwam met het idee voor de naam ‘De Wilde Havana’s’. We waren meteen enthousiast. Het is een mooie en ook originele naam. Ja, het gaat misschien nergens over, maar het zijn de dingen die je verzint als je een flesje bier op hebt!”

De heren hechten, wat henzelf betreft, wel enige waarde aan de historie. Ja, ze weten dat de solex weer in productie is genomen, maar die nieuwerwetse types, die vinden ze eigenlijk maar niks. “Het is hetzelfde idee, maar dan moderner. Met modernere materialen, betere spullen ook. Maar dan heb je ineens een solex met plastic aan het stuur. Nee, die knulligheid van vroeger, daarin zit ‘em nou net de charme!”

De route op zaterdag 20 juni is ongeveer 45 kilometer lang en gaat over de binnenwegen richting Bathmen. Daar wordt een pauze met soep en broodjes belegd. Via omwegen wordt er vervolgens weer koers gezet richting Heeten. De vertrektijd vanaf de feesttent op het Dorpsplein is 11.00 uur. Deelnemers kunnen zich tussen 10.00 en 10.45 uur in gemeenschapscentrum ’t Trefpunt inschrijven. De kosten bedragen 5 euro per persoon. Ook niet-Heetenaren kunnen deelnemen aan de tocht, als ze maar een solex bij zich hebben. Marc: “En als de tocht een succes is, dan organiseren we er volgend jaar weer eentje.” Daarnaast kun je je die dag ook opgeven als lid van de Wilde Havana’s.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.